کنترل خشم برای مردان

انتشار : 1398/10/30 | بازدید : 3586

چرا عصبانی می‌شویم و چرا عدم کنترل و مدیریت آن تهدید جدی برای سلامتی است.
منبع: WebMD
ترجمه: آیدا آب‌پرور | آروین کلینیک

نوشته R. Morgan Griffin

در زندگی دلایل زیادی وجود دارد که باعث عصبانیت می‌شود از پیشخدمت عبوسی که از آمدن به سرمیز شما اجتناب می‌کند در حالیکه شما ناامیدانه برای او دست تکان می‌دهید گرفته تا آدم ناقص الخلقه‌ای که  در طول جاده بدون استفاده حتی یکبار از چراغ راهنمای ماشینش در حال حرکت است.

عصبانیت در تمامی موارد فوق امری طبیعی‌ است، اما هستند افرادی که بیش از حد معمول عصبانی می‌شوند و با اینکه می‌دانند که عصبانیت بیش از اندازه رفتار درستی نیست باز هم به اصطلاح خیلی زود از کوره در می‌روند و به نوعی عصبانیت را نشانه‌ای از غرور می‌دانند.

ممکن است آخر هفته عصبانیت خود را بر سر صاحب یک رستوران بین راهی خالی نکنند اما از القای حس عصبانیت و تحریک طرف مقابل احساس خوشایندی می‌کنند و گمان می‌کنند که خشم باعث می‌شود مردم به آنها احترام بیشتری بگذارند.

تحقیقات به دست آمده حاکی از این است که این افراد از تیپ شخصیتی نوع  A شخصیتی آنی و هیجانی برخورد می‌باشند.

چارلز اسپیلبرگر استاد برجسته ی دانشگاه فلوریدای جنوبی که بیست و پنج سال است بر روی مبحث خشم مطالعه می‌کند، می‌گوید: ما دریافتیم که خشم و خصومت برای کسی که القا کننده‌ی آن است کشنده باشد.

شواهد و اثراتی که خشم می‌تواند روی سلامتی افراد بگذارد همواره در حال افزایش است و البته عصبانیت کنترل نشده می‌تواند حتی باعث از بین رفتن زندگی مشترک و یا حتی منجر به از دست دادن شغل افراد شود.

درک خشم :

آیا عصبانیت فقط یک احساس است؟ در واقع این چیزی است که ما فکر می‌کنیم اما درحقیقت چیزی فرای اینهاست.

اسپیلبرگز می‌گوید: خشم هم ریشه روانشناختی دارد و هم فیزیولوژیکی "درست مثل زمانی که کنترل عصبانیت خود را در هنگام ترافیک و یا هنگام بازی فوتبال فرزند خود از دست می‌دهید در این حالت در واقع سیستم عصبی شما تعدادی از واکنش های بیولوژیکی را برانگیخته کرده است.

اساساً بدن انسان هر لحظه در حال انجام فعالیت است. این بخشی از "مبارزه" است و درست زمانی که در معرض عوامل استرس‌زا قرار بگیریم بدن آماده‌ی انجام نبرد می‌شود و یا اینکه پا به فرار می‌گذارد.

خشم کنترل نشده خطری است برای سلامتی:

مشکل این جاست که خشم و عصبانیت همیشه مفید نیست درست مثل زمانی که نیاکان ما در تلاش بودند تا خرسی را به کام مرگ بکشانند. پس بهتر است خشم خود را کنترل کنیم و اجازه ی بروز به آن را ندهیم.

مطالعات گسترده‌ای که بر روی طیف 130.000 نفر از افراد صورت گرفته حاکی از آن است که بین خشم و بسیاری از بیماری‌ها ارتباط تنگاتنگی وجود دارد.

چگونه خشم و عصبانیت به بیماری مبدل می‌شود؟

در حقیقت واکنش‌های بدن ما در شرایط استرس‌زا و عصبانیت بسیار کوتاه و آنی است، که این امر باعث نجات جان انسان در آن مهلکه می‌شود، اما اگر این واکنش ها بیش از اندازه ادامه پیدا کنند اثرات طولانی مدت آن نمایان می‌شود .

هورمون‌های استرس و خشم ممکن است باعث تصلب شرایین/ایجاد پلاک در شریان ها که خود می‌تواند باعث حملات قلبی و سکته‌ی مغزی شود نقش داشته باشد. همچنین این هورمون‌ها ممکن است باعث افزایش سطح هورمون‌های مربوط به واکنش های CRP نیز باشد که خود باعث حملات قلبی و التهاب می‌باشد.

مطالعه پزشکی - روانپزشکی انجام شده در سال 2004 نشان داده است که بدن افرادی که مستعد عصبانیت هستند میزان CRP را دو یا سه برابر بیشتر از افراد عادی نشان می‌دهد .

عصبانیت می‌تواند باعث اختلالات الکتریکی در ریتم قلب شود، همچنین بین خشم و افسردگی ارتباطی تنگاتنگ وجود دارد زیرا افرادی که اغلب عصبانی می‌شوند کمتر از خود مراقبت می‌کنند. آنها به احتمال خیلی زیاد سیگار می‌کشند، الکل می‌نوشند، کمتر ورزش می‌کنند و از غذاهای ناسالم استفاده می‌کنند. عصبانیت می‌تواند بیانگر احساس ناتوانی و یا افسردگی باشد.

خشم خود را کنترل کنید:

اسپیلبرگر می‌گوید: عصبانیت یک احساس طبیعی است و هیچ چیز غیر طبیعی در مورد آن وجود ندارد.

وی خاطر نشان کرد: هنگامی که عصبانیت به درستی هدایت شود می‌تواند سازنده باشد و افراد را به سمت صحبت کردن و حل مشکلات سوق دهد. اما مشکل اینجاست که پشت سر هر فردی که می‌خواهد از خشم خود در جهت سازنده استفاده کند ده ها حرف هست....

از آنجا که عصبانیت امری طبیعی‌ست قرار است با آن چه کنیم؟

اسپیلبرگز می‌گوید: دو باور اشتباه در مورد عصبانیت وجود دارد، یک اینکه گمان می‌کنیم عصبانیت کنترل نشده در عصبانیت‌های انفجاری خود را نشان می‌دهد درست مثل زمانی که بچه فکر می‌کند که فریاد زدن و پرتاب کردن اجسام و مشت زدن به دیوارها باعث احساس خوشایند می‌شود.

اگر هیچکدام گزینه‌ی مناسبی نیست پس چه کنیم؟؟؟

اسپیلبرگر می‌گوید: خشم خود را بروز دهید اما آن را کنترل کنید این اولین قدم  برای خودآگاهی است.

اجازه ندهید که خشم و عصبانیت شما را تحت تاثیر قرار دهد، در عوض از عصبانیت خود آگاه باشید، زیرا این تنها راه برای درک مسئله است که شما را عصبانی کرده است.

هنگامی می‌توانید مشکل واقعی را شناسایی کنید که بجای خشمگین شدن بی مورد آن را حل کنید.

اگر از شخصی عصبانی هستید با قاطعیت تمام در مورد آن صحبت کنید و قبل از اینکه در یک موقعیت غیر منتظره و پیش بینی نشده قرار بگیرید خود را برای آن آماده کنید.

مزیت این امر بر این است که با کنترل و هدایت عصبانیت خود از این طریق می‌توانید بجای فریاد زدن با مشکل روبه‌رو شوید و در اکثر مواقع نتیجه مدنظر خود را بگیرید.

سکوت کن:

از آنجا که خشم تا حدودی یک واکنش فیزیکی محسوب می‌شود شما قادر نخواهید بود در مورد آن صحبت کنید اما در عوض باید خود را از نظر جسمی آرام کنید.

با استفاده از تکنیک های زیر می‌توانید ضربان قلب و فشار خون خود را پایین بیاورید و عصبانیت خود را کنترل کنید:

نفس عمیق بکشید، از دیافراگم خود که زیر استخوان سینه‌ی شماست عمیقاً به داخل نفس بکشید.

بعد از گذشت یک دقیقه  یا بیشتر باید احساس تنش و استرس از سرتان بپرد.

اسپیلبرگر می‌گوید مزیت تمرین‌های تنفسی این است که اگر به نحو احسن از پس انجام دادنش بربیایید می‌توانید در هرکجا که لازم است از آن استفاده  کنید حتی وسط مراسم ازدواج یا جلسه‌ی کارمندان.

اگر احساس می‌کنید که عصبانیت کنترل زندگی را از دستتان خارج کرده است بهتر است موقعیت مکانی خود را تغییر دهید.

از اتاق خارج  شوید یا به پیاده‌روی بروید.

روی چیز دیگری متمرکز شوید و تا ده بشمارید.

سعی کنید خود را درمکانی آرام تصور کنید و یک کلمه آرامبخش را برای خودتان تکرار کنید.

کمی ورزش کنید: گنجاندن فعالیت‌های بدنی مناسب در برنامه‌ی روزانه می‌تواند یک عامل تسکین دهنده برای استرس  باشد.

مشکلات جدی‌تری می‌تواند با عصبانیت درمان شود، بله، عبارت مدیریت خشم می‌تواند مسخره به نظر بیاید که این به عنوان مجازات، تحقیر و تحمل  بحساب بیاید...

اگر فکر می‌کنید خشم کنترل نشده زندگی شما تحت تاثیر قرار می‌دهد بیاموزید که چگونه عصبانیت خود را به چیز مفیدی مبدل کنید.

خاموش کردن عصبانیت کنترل نشده نه تنها به نفع اطرافیان خواهد بود بلکه زندگی خود شما را هم بهتر و سالم تر خواهد کرد. اینگونه  که شما از آن استفاده می‌کنید نه سوء استفاده.

ترجمه: آیدا آب‌پرور

بازبینی شده توسط دکتر امل چاکرابورتی (Amal Chakraburtty, MD) در 01 ژوئیه 2007

منبع : WebMD برای مشاهده متن منبع اینجا کلیک کنید.

منابع:
انجمن روانشناسی آمریکا: "کنترل عصبانیت قبل از اینکه شما را کنترل کند."
چارلز دی. اسپیلبرگر ، دکترا ، استاد برجسته پژوهش روانشناسی و مدیر مرکز تحقیقات پزشکی رفتاری و روانشناسی سلامت ، دانشگاه فلوریدا جنوبی ، تامپا. سوارز ، EC. پزشکی روانپزشکی ، سپتامبر - اکتبر 2004؛ جلد 66: صص 684-691.
WebMD Feature: "Rein in Rage: عصبانیت و بیماری های قلبی". ویلیامز ، جی. و همکاران ، تیراژ ، 2 مه 2000 جلد 101: صص 2034-2039.

SOURCES:
American Psychological Association: “Controlling Anger Before It Controls You.”
Charles D. Spielberger, PhD, distinguished research professor of psychology and director, Center for Research in Behavioral Medicine and Health Psychology, University of South Florida, Tampa. Suarez, EC. Psychosomatic Medicine, September-October 2004; vol 66: pp 684-691.
WebMD Feature: “Rein in the Rage: Anger and Heart Disease.” Williams, J.E. et al, Circulation, May 2, 2000; vol 101: pp 2034-2039.