یک لبخند زیبای زنانه

انتشار : 1399/06/17 بازدید : 269

دانستنی های زنانه درباره بهداشت دهان و دندان

زیبایی چشم ها، حالت ابروها، ترکیب بینی و سلامت پوست، همگی در ترکیب یک صورت زیبا موثرند، اما تاثیر دندان های زیبا را نیز در هماهنگی یک چهره نمی شود انکار کرد. زن و مرد و پیر و جوان، لبخند زیبا را دوست دارند و شاید در این میان خانم ها نسبت به این موضوع اندکی حساس ترند. البته خانم ها برای داشتن دهان و دندانی سالم، لازم است به نکاتی که به طور خاص برای بانوان مطرح می شوند، توجه کنند.

زنان، نسبت به مردان، تغییرات هورمونی بیشتری را در بدن خود تجربه می کنند و در دوران مختلف زندگی خود مانند بلوغ، حاملگی و یائسگی، بدنشان دستخوش تغییرات شدید هورمونی می شود. این تغییرات هورمونی می تواند خطر بیماری های لثه و در حالت های شدید تر خطر از دست رفتن دندان ها را افزایش دهد.

به عنوان مثال در دوران بلوغ و در زمان عادت های ماهیانه، سطح هورمون های جنسی نظیر استروژن و پروژسترون در خون بالا رفته و با افزایش سطح این هورمون ها، لثه ها تحریک پذیر تر شده، و ملتهب و متمایل به خونریزی خواهند شد. در اغلب زنان پس از پایان یافتن عادت ماهانه، لثه ها به حالت عادی خود باز می گردد. در دوران حاملگی نیز لثه ها دچار التهاب می شوند و این حالت در سه ماهه سوم حاملگی شدیدتر می شود. گاهی افزایش حجم های خوش خیمی موسوم به "تومور حاملگی" نیز در لثه ها انجام می شود. این تومورها خوش خیم اند و اغلب با اتمام حاملگی پایان می یابد. علت ایجاد این تومورها، اغلب مواقع، بهداشت ناکافی و محرک های موضعی نظیر جرم هاست. به خانم هایی که برای بارداری تصمیم می گیرند، توصیه می شود، قبل از بارداری حتما با مراجعه به دندان پزشک از سلامت لثه و دندان هایشان مطمئن شوند. در طی دوران حاملگی نیز، مراجعه به دندان پزشک هر 3 ماه یک بار ، و در صورت نیاز، انجام جرم گیری توصیه می شود. خان های باردار باید در طول دوران حاملگی، بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کنند. بیماری لثه در طول بارداری ممکن است منجر به تولد نوزادانی با وزن کم شود. قرص های ضد بارداری نیز ممکن است در بعضی افراد، لثه ها را دچار التهاب کند. خانم هایی که قرص های ضد بارداری مصرف می کنند نیز باید به خوبی بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنند. طی دوران یائسگی، تغییرات هورمونی بدن خانم ها، ممکن است موجب ایجاد علائمی نظیر درد در ناحیه دهان و لثه ها، تغییرات حس چشایی و سوزش دهان شود. نشانگان سوزش دهان، بیماری شایع و مزمنی است که علت قاطعی برای آن شناخته نشده است. در این بیماری، بیشترین شدت سوزش دهان در هنگام شب اتفاق می افتد و گاهی ممکن است باعث اختلال در خواب افراد شود. بیماری سوزش دهان که در بین زنان یائسه شایع است، درمان قطعی ندارد، اما در تحقیقی، تاثیر دارویی به نام "کلونارپام" بر روی این بیماری بررسی شده است و نتایج به دست آمده نشانگر این است که این دارو می تواند تا حد زیادی این بیماری را کنترل کند اما خود این دارو، دارای اثرات جانبی زیادی است. برای افرادی که دچار این بیماری هستند، رعایت بهداشت کامل دهان شامل مسواک، نخ دندان، معاینات مرتب دندان پزشکی و رعایت یک رژیم غذایی سالم و نوشیدن آب فراوان توصیه می شود.

دهانت را می بویند

وجود بوی بد دهان عاملی است که به راحتی می تواند مشکلات شدیدی را حتی تا حد اختلافات زناشویی در افراد ایجاد کند. زنان و مردان هر دو ممکن است دچار بوی بد دهان شوند که این مشکل اغلب در اثر فعالیت باکتری های دهانی، پوسیدگی های دندانی، بیماری های لثه، سینوزیت و مشکلات گوارشی و ... ایجاد می شود. در خانم ها علاوه بر تمام این مسائل، تغییرات هورمونی نیز ممکن است باعث ایجاد بوی بد دهان شود. به عبارتی در خانم هایی که به طور معمول دچار مشکل بوی بد دهان نیستند ممکن است در روزهای خاصی از سیکل ماهانه، دهانی بدبو داشته باشند. اغلب مواقع در چند روز قبل از عادت ماهیانه، به دلیل تغییرات هورمونی، میزان پروتئین های بزاق افزایش می یابد، باکتری های بی هوازی دهان، این پروتئین ها را تخمیر کرده و باعث ایجاد گازهایی می شود که بوی بد دهان را ایجاد می کنند. خانم ها برای کاهش بوی بد دهان در این دوران، باید علاوه بر مسواک زدن دندان ها و استفاده از نخ دندان، مسواک زدن زبان را فراموش نکنند. این کار باعث می شود حجم باکتری های دهانی کاسته شود و بوی بد دهان کم شود. استفاده از دهانشویه های ضد باکتری هم موثر است.

رژیم لاغری متهم می شود

رژیم های لاغری انواع و اقسام دارند. رژیم هایی که به لاغری سریع افراد منجر می شود و یا تنها گروه خاصی از خوراکی ها را برای شخص آزاد می گذارد، برای سلامت آدمی خطرناک است. لاغر شدن 7 کیلو در یک هفته، کم کردن هفته ای یک سایز و ... همگی ظاهری فریبنده و باطنی مخرب دارند. اغلب رژیم ناصحیح غذایی، منجر به ایجاد انواع فقر وینامین و مواد معدنی خواهند شد که در این میان کاهش ویتامین های D، 12B و کمبود ماده معدنی کلسیم بسیار بارز است. سایر مواد معدنی و پروتئین ها هم به شدت کاهش می یابند. ویتامین هایی مثل D، 12B و نیز کلسیم، برای سلامت عمومی و به خصوص سلامت دهان و دندان و لثه ها بسیار مفید و ضروری اند و در رژیم های ناصحیح لاغری این ریز مغذی ها بسیار کم شده و اغلب کسانی که رژیم های ناصحیح دارند با مشکلات لثه و زخم های عود کننده دهانی مواجه می شوند. از طرفی اغلب قرص های لاغری علاوه بر عوارض جانبی گوناگو، باعث کاهش میزان بزاق می شود. با کم شدن بزاق محیط دهان به سمت اسیدی شدن پیش می رود و زمینه برای ایجاد پوسیدگی های دندانی، فراهم می شود. بنابراین، اگر به دنبال لاغر شدن هستید، برای گرفتن رژیم، به متخصصان تغذیه مراجعه کنید و سعی کنید در طول دوران رژیم از تمام گروه های مواد غذایی استفاده کنید. ورزش را هرگز فراموش نکنید. ورزش باعث کاهش اضطراب و بهبود وضعیت دهان و دندان می شود.

شکستنی است، با احتیاط حمل شود

پوکی استخوان بیماری کمبود کلسیم و کم تحرکی، از آثار زندگی مدرن است. اختلالات تغذیه ای و کاهش دریافت لبنیات و کلسیم، کم تحرکی، مصرف الکل و کشیدن سیگار از عوامل موثر در ایجاد پوکی استخوانند. در خانم ها علاوه بر تمام این عوامل، با ورود به سن یائسگی و کاهش هورمون استروژن احتمال پوکی استخوان بالا می رود. استخوان فک نیز از تهاجم پوکی استخوان در امان نمی ماند. خانم هایی که به پوکی استخوان مبتلا هستند، باید به خوبی مراقب ناحیه فک خود باشند زیرا کوچک ترین ضربات به ناحیه فک و دهان می تواند منجر به شکستن فک شود. از طرفی با کاهش تراکم استخوان، میزان چسبندگی لثه نیز کاهش می یابد و از طرفی دندان ها حمایت فکی خود را از دست می دهند و احتمال لق شدن دندان ها حتی بدون پوسیدگی افزایش می یابد. علاوه بر عوامل یاد شده، وجود تاریخچه فامیلی و استفاده از بعضی داروها می تواند در ایجاد پوکی استخوان موثر باشند. برای پیشگیری از پوکی استخوان باید به تحرک پرداخت و از رژیم های غذایی مملو از ویتامین D و کلسیم و فسفر استفاده کرد. به علاوه سبزی ها و میوه هایی که دارای ویتامین C فیبر، پتاسیم، منیزیوم و روی دارند نیز، در پیشگیری از پوکی استخوان موثرند.

معماری لبخند

دست آخر، اگر تمام نکات بهداشت دهان و دندان و سلامت عمومی بدن خود را رعایت کردید، می توانید به کمک این راه حل های ساده و ارزان، لبخندی درخشان و زیبا را به صورت خود هدیه دهید:

گر می خواهید چای، قهوه و یا نوشابه ها دندان های شما را تیره رنگ نکنند، بعد از نوشیدن و یا خوردن مواد رنگی دندان هایتان را آب بکشید و یا برای نوشیدن نوشیدنی های رنگ دار از نی استفاده کنید تا کمترین تماس آنها با دندان ها ایجاد شود.

اگر می خواهید دندان های شما سفید تر به نظر برسد از رژ لب هایی استفاده کنید که رنگی روشن و ته رنگ بنفش یا صورتی داشته باشد. رژ لب های نارنجی یا قهوه ای، دندان ها را تیره نشان می دهند.